Portal - Wielkie Oczy
polski Strona główna / Historia Majdanu
Poniedziałek - 22 października 2018 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Historia wsi
Miejsce objawień Matki Bożej przy Pięciu Sosnach

Majdan Lipowiecki - kościół pod wezwaniem św. Józefa

_______________________________________________________________

Historia

Wieś Majdan Lipowiecki jeszcze przed II wojną światową należała do parafii w Lipowcu. Zmiana granic Polski po wojnie sprawiła, że ta część parafii znalazła się po stronie polskiej zaś kościół parafialny w Lipowcu - po stronie ukraińskiej. Wieś Majdan Lipowiecki w latach powojennych przynależała więc najpierw do parafii w Lubaczowie, później do parafii w Krowicy Samej, aż w końcu stała się częścią parafii Łukawiec. Ówczesny proboszcz parafii Łukawiec, ks. Józef Kornaga podjął wówczas starania o budowę kościoła filialnego w tej miejscowości. Stara drewniana kaplica znajdująca się w Majdanie Lipowieckim "odjechała" zaś (została przekazana i przewieziona) do Budomierza, gdzie stoi po dzień dzisiejszy. Mieszkańcy Majdanu Lipowieckiego włożyli dużo trudu i poświęcenia w budowę nowego kościoł, który został dedykowany św. Józefowi. Ściany i ołtarz kościoła zostały uroczyście namaszczone dnia 26 sierpnia 1990 roku przez bp. Mariana Jaworskiego.